Jak vybrat správnou firmu

Každý zákazník má své priority a očekávání, a proto se také liší způsob rozhodování, jakou nabídku nakonec zákazník využije. Abychom vám usnadnili výběr firmy, seznámíme vás se základními pravidly při výběru dodavatele.

Potřebujete pomoci? Zavolejte nám

Naše zákaznická linka vám pomůže s jakýmkoliv dotazem.

601 601 581 Po - Pá 8:00 - 17:00
Radka Ohnoutová

Zuzana Marvanová

Prověření firmy

Ačkoli všechny firmy při registraci prověřujeme, může se stát, že během několika let se některá z firem dostane do potíží. Určitě doporučujeme zadat IČ dodavatele do vyhledávače a prověřit si tak každou firmu, se kterou chcete uzavřít spolupráci. Podle IČ můžete také vyhledávat v obchodním rejstříku základní informace, jako jsou: právní forma podnikání, zda je firma spolehlivým plátcem DPH, zda není firma v úpadku a jak dlouho firma působí na trhu. Těmito kroky si uděláte představu o firmě a vyhnete se tak možným problémům v budoucnu.

Zpracovaná nabídka leccos napoví

Je pro vás nabídka nepřehledná a nevyznáte se v ní? Dodavatel nechce být konkrétní a vy přesně netušíte, za co zaplatíte? Dobře a srozumitelně formulovaná nabídka by měla být základním požadavek při výběru firmy nebo řemeslníka. Pokud vám firma nepředloží nabídku, které zcela rozumíte, raději se obraťte na jinou firmu.

Doklad není jen formalitou

Každý obchodní vztah, by měl být podložen dokladem neboli fakturou o zaplacení. Nejen, že doklad často slouží jako potvrzení o záruční době dle platné legislativy, ale také je formou prezentace solidního jednání, včetně poctivého placení daní. Pokud vás firma přesvědčuje, že doklad nepotřebujete, je to chybné jednání a vy přicházíte o své záruky. Doklad proto požadujte vždy, a to za jakoukoliv službu a zboží.

Reference

Každá firma by měla dbát na svoji pověst a reference jsou jedním z oblíbených nástrojů, jak dobrou pověst získat. Krátkým hledáním na internetu velmi snadno získáte reference na firmu od ostatních uživatelů, kteří s firmou spolupracovali před vámi. Reference si můžete dohledat třeba na portále Firemniprofil.cz.

Osvědčení a certifikáty

Prezentuje-li firma certifikáty a různá osvědčení, požádejte o předložení těchto dokumentů, abyste měli jistotu, že osvědčení jsou platná a certifikáty skutečné. Platná osvědčení jsou mnohdy nezbytná pro odborné provádění služeb včetně instalací. Vyvarujete se tak nepříjemných dohadů při možném reklamačním řízení nebo například při jednání s pojišťovnou.

Platební podmínky

Před uzavřením spolupráce může firma požadovat částečnou úhradu předem, která pokryje například nákup materiálu. Je pochopitelné, že firmy při větších zakázkách zálohu požadují. O této poskytnuté záloze je však nezbytné vytvořit doklad či smlouvu, která stvrzuje přijetí peněz a chrání obě strany obchodního vztahu. Jedná-li se o částky vyšší, zvažte využití advokátní nebo notářské úschovy.

Smlouva o dílo

Pro obě smluvní strany je vždy dobré si svá práva a povinnosti vymezit dopředu, nežli je poté vymáhat soudní cestou. Každá smlouva o dílo by měla zcela jasně identifikovat smluvní strany. Ve smlouvě nesmí chybět vyspecifikované objednané služby, dohodnutá cena a platební podmínky, termín vyhotovení včetně sankcí za neplnění smlouvy a v neposlední řadě proces předání díla a záruční podmínky.